reklama

Pohľad na telesnú zdatnosť v jednotlivých etapách vývoja ľudstva

Jednoduché formy telesných cvičení existovali už od pradávna. Na zachovanie života v prvotnopospolnej spoločnosti sa využíval lov, zber plodov a boj o prežitie. Všetko to boli aktivity veľmi náročné na telesnú zdatnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pohľad na telesnú zdatnosť v jednotlivých etapách vývoja ľudstva

Jednoduché formy telesných cvičení existovali už od pradávna. Na zachovanie života v prvotnopospolnej spoločnosti sa využíval lov, zber plodov a boj o prežitie. Všetko to boli aktivity veľmi náročné na telesnú zdatnosť. Len za potravou prechádzali niekoľko kilometrov, aby sa mohli vôbec najesť. Bojovali o prežitie so zverou, kde mnohokrát v tomto boji nezohrávali rolu favorita. Ale rolu porazeného. O to väčšia radosť a potešenie nastalo po vyhratom boji. A to ich motivovalo sa zlepšovať po každej stránke, aby neboli na strane porazených. Ale na strane šťastných z toho, že vyhrali ťažký boj nad svojím osudom. Na tieto boje a získavanie jedla sa snažili pripravovať. Príprava bola náročná, ale nevyhnutná. Boli to zložité úlohy ako nepozorované pohybovanie sa v teréne, zápas so zverou. Ktoré kládli veľké nároky na silu, obratnosť a v neposlednom rade vytrvalosť. Každopádne to bol život veľmi náročný a pre súčasnú populáciu nepochopiteľný. Ale jedno je isté ich telesná zdatnosť bola na vysokej úrovni v porovnaní s terajšou populáciou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázkam zdravého spôsobu života sa venoval už dávno pred 400 rokmi pred n. l. známy lekár Hippokrates. Nazývaný aj učiteľ medicíny. Ktorý odporúčal pochody, behy, vytrvalostný beh, cvičenie s prispôsobenou výživou. Bol zástancom toho, že dostatok pohybu a odpočinku vedie k zdraviu. Ďalším velikánom bol Platón, ktorý hlásal ,,Starostlivosť o telo musí predchádzať o dušu.“ Posledným pre rozvoj pohybu pre zdravie bol Galenos, ktorého volali aj učiteľom zdravia. Galenos ako prvý skúmal pulzovú frekvenciu, kĺby a kosti z pohybovej stránky. Vytvoril základy fyziológie telesných cvičení. A popísal prácu svalov a kĺbov. Následne vydal knihu o ochrane zdravia. Už vtedy bolo známe ako vhodne vplývajú pohybové aktivity na našu telesnú zdatnosť a zdravie. A to neboli nato riadne relevantné výskumy. Dnes máme mnoho výskumov, ktoré tvrdia, že riadená a naplánovaná pohybová aktivita vplýva len pozitívne na telesnú zdatnosť a zdravie ľudí. Ale žijeme dobu, ktorá sa dá prirovnať z pohľadu pohybových aktivít ľudí k obdobiu feudalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obdobie feudalizmu možno hodnotiť z hľadiska starostlivosti o zdravie, regeneráciu ako krok späť. Náboženská ideológia hlásala, že telo je sídlom diabla, že ho treba premáhať a venovať sa hlavne duševnému životu, starostlivosti o „ducha“. Tento kategorický imperatív sa chápal aj ako pokyn na zanedbávanie tela, jeho krásy, telesnej čistoty. Namiesto toho boli ponúknuté kostolné obrady, ktoré však nevyžadovali telesný pohyb.

Obdobie v 19. storočí bolo poznamenané prudkým rozvojom vedy a techniky. Bolo to obdobie, ktoré kládlo veľké nároky na pracovný život. Zakladali sa veľké podniky a stúpal do popredia priemysel, ktorého rozvoj neskôr zastavili svetové vojny. Následne sa ekonomika spamätala po ťažkých úderoch vojny. Ľudia boli opäť pracovne vyťažený, čo malo za následok, že potrebovali viac času na regeneráciu síl. Lenže ľudia to začali využívať, len pasívnym spôsobom odpočinku. Významným anglickým predstaviteľom bol v druhej polovici 19. storočia H. Spenser. Ktorý zdôrazňoval TV ako pozitívny účinok pre vývin zdravej generácie. Napísal ,, Telesná pripravenosť je životnou podmienkou prvých úspechov človeka.“ A tým sa začal šíriť šport aj do iných krajín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasnosť ovplyvnila technizácia a automatizácia po všetkých stránkach. Ak si zoberieme do úvahy, že vznikajú výrobné linky. Pri ktorých stačí iba stáť a nepohybovať sa, alebo nákupy v obchodoch sú sprevádzané jazdou autom. Pritom obchod je vzdialený len 200 metrov. Deti si nevyberajú pohybové záujmové krúžky, ale vyhľadávajú krúžky, kde sa nemusia namáhať telom. Poklesol význam telesnej výchovy na školách. Deti nemajú radi hodiny telesnej výchovy. Toto všetko negatívne vplýva na telesnú zdatnosť súčasnej populácie. Znížila sa pohybová aktivita a s tým súvisiaci výdaj energie. Dnes sme len pasívnymi prijímateľmi stravy. Čo považujem za veľkú výstrahu pre zdravie budúcej generácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problematika telesnej zdatnosti je jedným z najrizikovejších problémov dotýkajúcich sa oboch pohlaví. Verím, že moje písmenka budú pozitívnym činiteľom na zmenu hodnôt v rebríčku všetkých ľudí.

Gabriel Loja

Gabriel Loja

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

,,Zdravie je najdôležitejšou kvalitou tela.´´Aristoteles Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu