Význam športovania pre zdravie.

Autor: Gabriel Loja | 24.9.2012 o 21:32 | (upravené 25.9.2012 o 14:20) Karma článku: 4,62 | Prečítané:  372x

  Súčasným problémom dnešnej doby je vysoké nebezpečenstvo civilizačných chorôb, ktoré súvisia s nedostatkom pohybu a nesprávnymi stravovacími návykmi spoločnosti. Ľudia jedia viac a väčšie dávky nezdravých potravín, ktoré spôsobujú s nedostatkom pohybu nebezpečné choroby.

,, Tělo nechť každodenní své hýbání má.“ 

                                                              Ján Amos Komenský

 

Súčasným problémom dnešnej doby je vysoké nebezpečenstvo civilizačných chorôb, ktoré súvisia s nedostatkom pohybu a nesprávnymi stravovacími návykmi spoločnosti. Ľudia jedia viac a väčšie dávky nezdravých potravín, ktoré spôsobujú s nedostatkom pohybu nebezpečné choroby.

Nazývame ich aj tichými zabijakmi spoločnosti a dokonca sa charakterizujú ako epidemiologické choroby. Medzi takéto choroby patria vysoký tlak krvi, zvýšený cholesterol, obezita, cukrovka. Toto už nie je problém jedného jedinca, ale Nás všetkých. Začína to byť celospoločenský problém. Preto je nevyhnutné postaviť sa k tomu racionálne a nahlas povedať, čo patrí medzi najlepšie preventívne prostriedky. Nie sú do medikamenty, ani rôzne liečebné procedúry.

Jedným z najuniverzálnejším a najúčinnejším prostriedkom na prevenciu pred civilizačnými chorobami je športovanie. Športové aktivity  majú priaznivý vplyv na telesnú zdatnosť človeka.  Zároveň je veľmi náročné začleniť športovanie do každodenného života človeka. Dnešný život človeka je veľmi uponáhľaný a stresujúci. Nemysliaci na svoje zdravie. Prvotným cieľom je majetnícky spôsob života. Bežne sa stretávame, že ľudia používajú rôzne výhovorky, aby  nemuseli namáhať telo a zlepšovať telesnú zdatnosť. Ak človek nemá    vypestovaný vzťah, ak dospelý človek nemá vytvorený návyk k športovaniu, je veľmi pravdepodobné, že postoj k pohybu sa bude meniť veľmi ťažko. A súčasne  tým  chradne telesná zdatnosť človeka, ktorá bude slabšia a zraniteľnejšia pre civilizačné choroby.

V posledných rokoch sa stretávame s poklesom telesnej zdatnosti populácie. Pokles telesnej zdatnosti priamo úmerne súvisí  s nárastom civilizačných chorôb. Športovanie má veľký a nenahraditeľný význam pre ľudí. Pre ľudí, ktorým nie je ukradnutý vlastný osud a zdravie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

KOMENTÁRE

Skutok sa stal. Únos sa vracia sa do kín aj do parlamentu

Mantru „skutok sa nestal“ verejnosť často vníma presne naopak.


Už ste čítali?